22 Ekim 2013 Salı

DÜNYANIN BÜTÜN PASTANELERİ/DİDEM ÜNAL


Gönderen: Leylak DalıKitabın ismine kanıp yanlış anlamayın, pasta tarifi, pastane adresi falan yok. Bu kitapta sürekli düşünen, hayaller kuran, olayları irdeleyip sonuçlara ulaşan küçücük, mutsuz, yalnız, canı sıkılan, üstelik şişman olduğu için sürekli eleştirilip kısıtlanan bir kız çocuğu var: "Ş.... Kız"

"Ş.... Kız" bir yandan şefkat ararken bir yandan etrafındakilerin ikiyüzlülüklerini, yalanlarını, şişkin egolarını, hırslarını, yetersizliklerini, korkaklıklarını, sevgisizliklerini dile getiriyor. Kendine çözümler ararken bizi sarsıyor, düşündürüyor. Hem bütün içtenliğiyle kendini anlatıyor, hem de "akbabalar" olarak adlandırdığı anne-babasını, annesinin gıcık psikologunu, apartman yöneticisi doktor komşuyu, evli çift  B.&Y.'yi, kapıcı Dik Kaya'yı, Sıska Bacaklı Kız'ı, çatı ustasını, Pastacı Kadın'ı ve daha birçok kişiyi anlatıp bizi kendimizle yüzleştiriyor. Kitabın son satırını okuduğunuzda ağzınızda pasta tadından ziyade tuhaf, kekremsi bir lezzet kalıyor. Kapağı kapatıyor ve iyi ki okudum diyorsunuz.

Şöyle bitiyor kitap:
"Düşlerde herşey mümkün...
Düşlerde, hatta gerçekte de, hakkı iyilik, güzellik olanın pastasına bal katmak mümkün.
Kalbi insafsızlıktan kurumuş olanınkine de zehir..."

Siz de okuyun, pişman olmazsınız...
 
 
Dünyanın Bütün Pastaneleri/Didem Ünal
Ayizi Kitap/2012, 1. bası/318 sayfa
Roman
 
 

1 yorum:

Ebru dedi ki...

Kitabın ismi yanıltıcı olmuş biraz, bu kitabı ne zamandır görüyor ama ismi sebebiyle almayı hep erteliyordum, iyi ki kitaplık kurdu varmış :))

HANGİ KİTABI ARAMIŞTINIZ?