17 Mayıs 2013 Cuma

KEMAL'İN TÜRKİYESİ

Gönderen: atalet


bir milli bayramımız yaklaşırken..
millet oluşumuzu inceleyen bu çok değerli kitabımı paylaşmanın vaktidir dedim..

La Turquie Kemaliste Kemal'in Türkiyesi Boyut Yayınlarının eserlerinden biri..


"133 YAZARLI ÇOK ÖZEL BİR KOLEKSİYON ESER!
Bugünün Bilgileri ile Kemal’in Türkiye’si
Erken Cumhuriyet Döneminin ‘kadroları’ neleri amaçladı, neler oldu, nasıl anlatıldı?
Yakın dönem Türkiye’sinin günümüz uzmanlarınca değerlendirildiği yıllar süren çalışmalar sonucunda hazırlanmış bir başvuru kaynağı.
Bugünün Bilgileriyle 
KEMAL'İN TÜRKİYE'Sİ
Araştırmacıları ve yazarlarıyla, Boyut'tan çok özel bir eser; Kemal'in Türkiye'si...
Kemal'in Türkiye'si, okuyucuları Türkiye Cumhuriyeti'nin gençlik yıllarına bir yolculuğa çıkarıyor. Erken Cumhuriyet Dönemi'ndeki "Yeni Türkiye"yi dünyaya tanıtan La Turquie Kamaliste dergisine ve "Genç Cumhuriyet"e; günümüz tarihçileri ve yazarları, bugünün Türkiye'sinden bakıyor. Orijinal fotoğraflar, kapaklar ve 1934-1948 yılları arasında yayınlanmış tüm fasiküllerin nadide tıpkıbasımlarının da yer aldığı bu kitap, aynı zamanda Cumhuriyet tarihine dair çok önemli bir belge niteliği de taşıyor. 
Bozkurt Güvenç, Murat Belge, Orhan Koloğlu, Altan Öymen, Ayşe Hür gibi önemli bilim insanları ve yazarların değerlendirmeleriyle zenginleşen eser, La Turquie Kamaliste dergisinde yer alan makaleleri Türk kimliği, eğitim, mimarlık ve ekonomiye dair alt başlıklarda, ayrıntılarıyla inceliyor.  
Ön kısmında araştırmacı ve yazarların incelemeleri, arka kısmında ise derginin eşsiz tıpkıbasım sayfaları ve La Turquie Kamaliste'i yaratan isimler hakkında bilgiler sunan 384 sayfalık bu kapsamlı eser,  okuyucularına isimlerine özel sertifikasıyla sunuluyor."

                                                               tanıtım yazısından..

inanılmaz güzel fotoğraflarla ve eski dergilerden derlenen sayfalar ve yazılarla belgelenmiş bir kitap..
benim kahve masamın üzerinde duruyor..
zaman zaman bunca ayrıntılı hayal etme.. düşünme.. gerçekleştirme dehasını beyninin hangi kıvrımında saklamış olduğunu hayranlıkla merak ettiğim kurucumuzun.. gerçekleşmesine ön ayak olduğu değişim ..  ve devrimlerin basında.. anı defterlerinde.. inceleme raporlarında yansıtılan hallerini okuyor.. bakıyorum.
Kemal'in Türkiyesi
Derleme


Hiç yorum yok:

HANGİ KİTABI ARAMIŞTINIZ?