12 Nisan 2013 Cuma

EDEBİYATIMIZDA KADIN YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

Gönderen : atalet"Arka Kapak
Çalışmamızın bizi yüz yüze getirdiği gerçek, kadın tarihinin yazısız bir tarih olduğudur. Yazan kadınlarımız arkalarında bir eser bırakmış olsalar da çoğu zaman kendileri hakkında tanıtıcı bilgi vermekten kaçınmışlardır. Bu konudaki yazılı kaynakların da eğer 'kadın'ı tematik olarak ele almamışsa çoğunlukla kadınları görmezden geldiğini söylemek zorundayız. Diğer yandan, 90'lı yıllardan itibaren kadın tarihinin yazılı hale getirilmesinin öneminin kavranmaya başlandığını, peş peşe kadın tarihine köşe taşı olacak çalışmaların yapıldığını ifade etmemiz gerek. Bunu yapanlar elbette kadınların kendileridir.
Çalışmamız, türü, içeriği ve kapsamıyla alanında bir ilk olma iddiasındadır. İddiamız Edebiyatımızda Kadın Yazarlar Sözlüğü'nün tamamlanmış olduğu anlamına gelmez. Devamı mutlaka gelecektir. Çünkü kadınlar yazmaya, yazarak kendilerini ifade etmeye devam ediyorlar."

eğer almasaydım eksikliğini çekerdim gibi geldi..
ve iyi ki almışım dedirtti..
yazarların sadece kitaplarını değil..
minicik ama önemli ayrıntılara yer verecek şekilde.. yaşam öykülerini tüm basılı yayınlarını içeren bir ansiklopedi olmuş..Edebiyatımızda Kadın Yazarlar Sözlüğü
Neriman Ağaoğlu, Zerrin Saral
Phoenix Yayınevi, 2013, 512 sayfa

1 yorum:

BAYKUŞ GÖZÜYLE... dedi ki...

Evet, çok değerli bir kitapmış, hiç duymamıştım.
Teşekkür ederim:)

HANGİ KİTABI ARAMIŞTINIZ?